A lőttbeton, habár a köztudatban nem olyan elterjedt, az építészeti felhasználása igen széleskörű. A hagyományos betonöntéshez képest hatékonyabb eljárásként tartják számon, mégis, sokak számára ismeretlen nem csak a neve, de az is, hogy hogyan és mire használják.
A lőttbetont egy betontömlő és egy csővezeték segítségével, magas levegőnyomással lövik fel a kívánt felületre. Az anyagot rétegekben viszik fel a felületre, mely könnyen alkalmazkodik a terepviszonyokhoz, jól irányítható és akár háromdimenziós felületeket is létrehozhatnak vele (hagyományos zsaluzat nélkül). Anyaga hasonló az öntött betonéhoz, azonban különböző adalékanyagokkal más-más célra tudják használni. Így a lőttbetonnal létre tudnak hozni vízzáró szigetelést vagy akár tűzálló rétegeket.
A lőttbeton alkalmas arra, hogy az új vagy meglévő szerkezeteket hatékonyan megerősítse, ezért a fő felhasználása a épületek vagy csatornarendszerek szerkezetének megszilárdításának rejlik. Ilyen például, a bányák vágatainak biztosítása, az alagút falak, szennyvíz-rendszerek és csatornák falainak burkolása, de akár medencék készítésére is alkalmas.
A lőttbeton segítségével a régi szerkezetek (vasbeton-, tégla-, acélszerkezetek) új életet nyerhetnek, de támaszul szolgálhat a földmunkák során is, amely során a munkagödör-elhatárolások falait lövik be betonnal. Előnyei között szerepel, hogy a munkavégzés teljes folyamata egy helyen tud lezajlani, illetve, szinte teljesen gépesíthető.