Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Műanyag ablak és a párásodás: okok és megelőzés

2023-01-29

Bosszantó jelenség lehet, ha nemrég cseréltük le ablakainkat jobb minőségű műanyag ablakokra és azt tapasztaljuk, hogy párásodik, esetleg penészesedik az ablak üvege. Sajnos, ez egy gyakran előforduló jelenség, mikor hidegre fordul az idő. Miért van ez így?

A régi fa ablak nem olyan hatékonyan zár, mint a műanyag ablak, emellett anyagából adódóan is nagyobb a légcsere, ezért nem lesz párás a nyílászáró üvege reggelre. Ha a párásodás miatt nem is kell aggódni a régebbi nyílászáróknál, viszont a hőleadás már nem hatékony, ami megmutatkozhat a fűtésszámlán. Ezzel szemben, a műanyag ablak új technológiája, habár effektív a hőszivárgás ellen, magával hozta a páralecsapódás és így a penészedés problémáját is. A külső-belső hőmérséklet különbsége és a belső páratartalom hatására pára természetesen keletkezik a nyílászáró üvegén: a levegőben lévő nedvesség lecsapódik azon. A szoba párásodását befolyásolhatja a főzés, a ruhaszárítás, ha zárt szobában alszunk, vagy a zuhanyzás. Ezek mind meglátszanak a műanyag ablak üvegén.

Milyen megoldások léteznek a párásodás ellen? Első és legegyszerűbb megoldás, a rendszeres szellőztetés. A magas páratartalmat tovább csökkenthetjük, ha a ruhákat nem bent szárítjuk, csináljunk nagyobb szellőztetéseket, kereszthuzattal; vagy használjunk mesterséges szellőztető rendszereket és páraelszívó készüléket! Végső soron az eredmény látható lesz, hiszen csökkenni vagy el fog múlni a reggeli párásodás a műanyag ablakról és attól sem kell tartanunk, hogy megjelenne a penész.